oko=fotoaparát To, že jsme schopni zachytit světlo odražené od okolních objektů znamená, že vidíme. Barvy jsou dány atomární strukturou povrchu a způsobem, jakým mění vlnovou délku světla při odrazu.

Světlo odražené od sledovaných objektů vstupuje do oka skrze rohovku. Duhovka reguluje velikost štěrbiny, tedy množství světla, které proniká do oka. Čočka svým smrštěním nebo roztažením zaostřuje. Následně dopadá zachycené světlo na zadní stěnu oka pokrytou tyčinky a čípky. Ty reagují na dopadající paprsky světla vygenerováním elektrického vzruchu, který putuje do mozku k následnému zpracování. A my vidíme.

Fotoaparát vidí stejné jako lidské oko. Objektiv je soustava čoček a clona, ve fotoaparátu je snímač a elektronika na zpracování obrazu.

Fotoaparát

fotoaparát

Již léta používám fotoaparát Sony Alpha 100. Jde o první generaci zrcadlovek, které vznikly po převzetí společnosti Konica-Minolta firmou Sony.

Při výběru pro mě tehdy byla důležitá kvalita zpracování obrazu. Vybíral jsem mezi značkami Canon, Nikon, Pentax a Sigma (tehdy s revolučním Foveon čipem). Nakonec jsem se vzepřel tradičním výrobcům a rozhodl dynamický rozsah obrazu a piezoelektrická stabilizace čipu u novinky od Sony. Stabilizované objektivy jsou astronomicky drahé, byť jde o účinnější metody optické stabilizace.

Rychlá vnitřní elektronika dokáže snímat sekvenci snímků až do zaplnění karty nebo bleskově listovat 10MPx fotografiemi. Za celou dobu provozu mě ani jednou nezklamal.

Objektiv

fotoaparát

Časem setové objektivy prostě nestačí a je potřeba provést upgrade. V současné době fotím objektivem Tamron. Jde o univerzální zoom, kterým pokryji focení běžných záležitostí. Poskytuje velkou světelnost v celém rozsahu. Je to můj nejpoužívanější objektiv.

Vstupní pupilu trvale chráním UV filtrem. K příslušenství patří také polarizační filtr a sluneční clona.